Okiennice drewniane: Przewodnik po wyborze, montażu i pielęgnacji

Drewniane okiennice - FHU Tokarczyk

Czym są okiennice drewniane i dlaczego warto je wybrać?

Okiennice to rodzaj ruchomej zasłony okiennej, w formie pojedynczego lub podwójnego skrzydła. Montuje się ją w celu zabezpieczenia okna, ale też wizualnego uatrakcyjnienia budynku. Okiennice nadają budowli określony styl, chronią przed hałasem i pomagają zaciemnić wnętrze obiektu, kiedy tego potrzebujemy. Drewniane okiennice to dla wielu bardziej urokliwa alternatywa rolet czy żaluzji fasadowych. Spośród wielu materiałów na okiennice, zdecydowanie wyróżnia się drewno.

Warto wybrać okiennice drewniane: korzyści i zalety

Drewno to surowiec naturalny i ekologiczny, najzdrowszy dla człowieka. Zachowuje swoje właściwości, a jeśli odpowiednio o niego zadbamy, będzie się prezentować olśniewająco nawet pomimo upływu czasu. Warto wybrać okiennice drewniane, gdyż stanowią dużo skuteczniejszą izolację akustyczną niż produkty np. z PCV. Drewno jest plastyczne i wszechstronne – okiennice sosnowe, świerkowe czy meranti da się wykonać w dowolnym kształcie i rozmiarze i nadać niemal każdy odcień. A gdy znudzi nam się dany kolor, w każdej chwili można je przemalować. Jeśli cenisz sobie ponadczasowy i stylowy wygląd, postaw na okiennice z drewna.

Różne kształty i rodzaje okiennic drewnianych: okiennica prosta vs okiennica rustykalna

Każdy zakład stolarski, z którym współpracujemy, specjalizuje się w tworzeniu okiennic tzw. płytowych. Mogą one mieć powierzchnię gładką (okiennice nowoczesne, proste, minimalistyczne) lub frezowaną, w różne wzory, np. pasy czy motywy roślinne. Pierwsze z wymienionych montujemy najczęściej i to zarówno w remontowanych chatach i zabytkowych kamienicach, jak i prywatnych domach w różnych stylach.

Jednak ostatnio prawdziwy renesans przeżywają okiennice inspirowane architekturą sielskiej wsi. Okiennica rustykalna to produkt, do wytworzenia którego wykorzystuje się drewno pomalowane na naturalny kolor (lakier bezbarwny), drewno postarzane lub drewno pokryte powłoką półtransparentną. Stosuje się do niej dekoracyjne metalowe okucia w czarnym lub innym kontrastującym kolorze, które zostają wyeksponowane jako kluczowy element estetyki tego stylu.

Okiennice elewacyjne a sposób otwierania: okiennice rozwieralne vs okiennice przesuwne

Tradycyjne okiennice rozwieralne w nowoczesnym budownictwie coraz częściej zostają zastąpione modelami przesuwnymi. Tego rodzaju przesłony poruszają się na rolkach, umieszczonych w stalowej ramie. To kapitalne połączenie maksymalnej funkcjonalności i wygody z klasycznym pięknem drewna.

Wybór idealnych okiennic drewnianych do Twojego domu

Jakie pytania należy sobie zadać przed wyborem okiennic? Decydujące są na pewno takie kryteria, jak kształt i wymiary, kolor, funkcjonalność, sposób otwierania czy umiejscowienie zawiasów.

Okiennice drewniane do domów: jakie najlepiej sprawdzą się u Ciebie?

Po wybraniu wzoru, czas zastanowić się nad sposobem zamontowania okiennic. Montaż okiennic drewnianych może polegać na ich przytwierdzeniu do takich elementów budynku, jak:

  • ściany, na których jest okna,
  • wnęki okienne – najpierw instaluje się specjalną opaskę w szpalecie i do niej przykręca zawiasy okiennic,
  • ramy okienne.

Który sposób jest najlepszy? Wszystko zależy przede wszystkim od efektu estetycznego, który chcemy uzyskać oraz dostępnych możliwości.

Okiennice drewniane zewnętrzne otwierane vs okiennice dekoracyjne: porównanie

Nie masz pomysłu na elewację? Nie umiesz się zdecydować, czy wolisz styl nowoczesny, czy jednak bliższa Ci jest tradycja? A może chcesz postawić na maksimum funkcjonalności przy zachowaniu charakterystycznych elementów ulubionego stylu? W takim razie wybierz okiennice ozdobne, które służą tylko jako dekoracja ściany przy oknie. Możesz je zamontować nawet wtedy, gdy już masz np. rolety podtynkowe zewnętrzne lub rolety wewnętrzne, albo żaluzje zewnętrzne czy moskitiery.

Drewniane okiennice - FHU Tokarczyk

Dopasowane do potrzeb: jak wybrać wymiar okiennicy?

Okiennice ozdobne, ze względów estetycznych powinny mieć wysokość równą światłu wnęki okiennej. Z kolei w kwestii doboru szerokości panuje zupełna dowolność. W końcu okiennice dekoracyjne nie będą się zamykać, więc ich poprzeczny wymiar nie musi wynosić tyle, ile całe okno.

Natomiast w przypadku okiennicy otwieranej i zamykanej, wymiary są bezpośrednio powiązane z wielkością okna, szerokością ewentualnych opasek i rodzajem zamykania. Dokonanie profesjonalnych pomiarów i ustalenie rozmiaru okiennicy to jeden z etapów realizacji całego zamówienia, które z bez obaw możesz powierzyć ekipie FHU Tokarczyk.

Kolorowe czy naturalne? Wybór koloru okiennic drewnianych

Okiennice malowane są zarówno lakierami kryjącymi (kolor całkowity), jak i półtransparentnymi (barwa i widoczne słoje) oraz bezbarwnymi. U nas możesz dobrać niemal każdy, nawet najbardziej fantazyjny odcień. Jeśli chodzi o preparaty w pełni kryjące, coraz większą popularnością cieszy się niebieski kolor, szczególnie wśród wielbicieli stylu śródziemnomorskiego. Na szczytach rankingów znajdują się również biel (styl skandynawski), kaszmir (japandi), a nawet burgund (glamour).

Proces produkcji okiennic drewnianych

Każdy producent okiennic drewnianych, z którym współpracujemy, stosuje podobny schemat wykonania produktu. Oto jego szczegóły:

Zakład stolarski: jak powstają okiennice drewniane?

Pierwszy etap procesu, jakim jest produkcja okiennic, polega na wyborze surowca. Oferujemy okiennice sosnowe, świerkowe lub z drewna meranti. Drugi krok to dobór okuć, czyli zawiasów (zawiasy trzpieniowe, narożne czy wysięgnikowe), zamykań (np. zasuwnice) i wszelkich elementów ozdobnych, którymi odznaczają się np. okiennice rustykalne.

Właściwa produkcja rozpoczyna się od wykonania opasek, jeśli okiennice mają zostać w nich osadzone. Następnie przystępuje się do dorabiania skrzydeł z płyty trójwarstwowej, która jest sztywna, twarda, podatna do obróbkę i bardzo wytrzymała. Elementy docina się na wymiar i wykonuje ewentualne frezowania. Przedostatnim etapem jest czyszczenie, impregnowanie i pokrywanie kolorem. Na finał mamy już tylko montaż okuć.

Proces malowania okiennic drewnianych: od impregnatów do malowania

Na oczyszczoną powierzchnię drewna nakładany jest impregnat bezbarwny lub nadający kolor. Po kilku godzinach okiennice są gotowe do pokrycia kolorem. Malowanie okiennic lakierem półtransparentnym lub kryjącym odbywa się po dokładnym dopasowaniu odcienia z barwą impregnatu. Wyjątkiem są lakiery bezbarwne, które stosuje się wówczas, gdy klient pragnie zachować naturalną kolorystykę drewna.

Zastosowanie różnych materiałów: drewno sosnowe, lite drewno i inne

Ponieważ drewno jako materiał naturalny podlega m.in. paczeniu i innym procesom (mówimy, że drewno pracuje), najbezpieczniejszym i najlepszym materiałem na okiennice jest wspomniana płyta trójwarstwowa. Składa się ona z trzech warstw drewna sosnowego, świerkowego lub meranti, które wzajemnie się stabilizują, zapewniając trwałość i nienaganną formę produktu przez lata.

Drewniane okiennice - FHU Tokarczyk

Montaż i pielęgnacja okiennic drewnianych

Produkty premium zasługują na najwyższej jakości montaż. Tylko profesjonalnie wykonana usługa gwarantuje wieloletnie komfortowe użytkowanie okiennic.

Profesjonalny montaż okiennic drewnianych: co warto wiedzieć?

Zanim wybierzesz firmę, która zamontuje Twoje okiennice z drewna, zwróć uwagę na doświadczenie ekipy, np. czy w swoim portfolio ma już tego rodzaju zlecenia i jak jej poszło. Prosząc znajomych o polecenie monterów, spytaj o przygotowanie, realizację i doprowadzenie prac do końca, np. czy ściany i okna zostały właściwie zabezpieczone przed rozpoczęciem instalacji opasek i skrzydeł, a po skończonej pracy odpady zostały posprzątane i ewentualne ślady ingerencji w budynek czy otoczenie usunięte (chyba że ustalono inaczej). Pamiętaj również, że prawdziwi fachowcy na zakończenie montażu zawsze udzielają przyszłym użytkownikom okiennic wskazówek, jak o nie dbać i w jaki sposób powinno się je prawidłowo obsługiwać, aby dochować warunków gwarancji i zapobiec powstawaniu defektów czy usterek.

Okna drewniane w okiennicach - FHU Tokarczyk Małopolska

Pielęgnacja okiennic drewnianych: praktyczne porady

Nasze drewniane okiennice już na etapie produkcji są zabezpieczone przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych czy powstawaniem uszkodzeń wynikających z częstej eksploatacji. Stosujemy wysokiej klasy impregnaty, markowe okucia i nowoczesne lakiery, które utwardzają powierzchnię drewna i chronią je przed wnikaniem wilgoci czy pochłanianiem promieni UV. Mimo to, warto zawsze zwracać uwagę na choćby najmniejsze uszkodzenia, np. odpryski farby czy pojawiające się zacieki i eliminować je, zanim się pogłębią czy rozprzestrzenią.

Zabezpieczenia okien: jak okiennice drewniane mogą pomóc?

Okiennice, które same w sobie są odporne na czynniki zewnętrzne, stanowią też doskonałe zabezpieczenie okien przez tym samym, ale nie tylko. Drewniane przesłony to bariera przed:

  • światłem słonecznym i nadmiernym ciepłem – mogą zastąpić rolety i żaluzje, zapobiegając nagrzewaniu się szyb i ram okiennych;
  • włamaniem – wyłamanie okiennic jest czasochłonne – ktoś zdąży zareagować nim złodziej wybije szybę;
  • wiatrem czy gradem.

Gdzie kupić okiennice drewniane?

Możesz kupić okiennice w markecie lub zamówić je u producenta, który dostosuje ich wygląd, rozmiar i pozostałe parametry do Twoich potrzeb i możliwości. Co wybierzesz?

Okiennice drewniane małopolskie: gdzie szukać?

Jeśli chodzi o zakłady stolarskie, Małopolska może poszczycić się wieloma renomowanymi firmami. My współpracujemy ze stolarniami, które mają nawet 30 lat praktyki i nieustannie rozwijają zarówno swoje parki maszynowe, jak i kompetencje pracowników.

Kontakt telefoniczny czy online? Jak nawiązać współpracę z producentem okiennic

Wybierz najdogodniejszą dla siebie formę: TELEFON (+48 604 427 872) lub FORMULARZ i skontaktuj się z nami, aby uzyskać bezpłatną wycenę okiennic. Jeśli kluczowe są dla Ciebie takie kwestie, jak różnorodność wzorów, terminowość realizacji oraz sensowny stosunek ceny i jakości, wybierz FHU Tokarczyk. Dla Ciebie przeanalizujemy oferty kilku producentów pod kątem Twoich wymagań i pomożemy wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie. Zajmiemy się też dokonaniem pomiarów oraz fachowym montażem.