Renowacja drzwi drewnianych w kamienicy

Dębowe, wysokie, smukłe drzwi były przez lata wizytówką budynku. Niestety, czas zrobił swoje i zamiast piękna dębowego usłojenia mieszkańcy codziennie oglądali niszczejące od słońca, deszczu, śniegu i mrozu deski. Wymiana na nowe drzwi nie wchodziła w grę. Zobaczcie, jak przebiegała renowacja drzwi drewnianych zewnętrznych.

Drzwi wejściowe dębowe po renowacji - FHU Tokarczyk Małopolska

Jak wyglądały drzwi przed renowacją?

Właściwie każdy element dębowych drzwi, wysokich na 3 metry, wymagał odnowienia lub wymiany. W niektórych częściach skrzydeł o grubości 4 cm drewno było na tyle zniszczone, że nadawało się tylko do wymiany. Znaleźliśmy też wiele drobniejszych ubytków surowca.

Drzwi wejściowe dębowe przed renowacją - FHU Tokarczyk Kraków

Do wymiany nadawały się również okucia – klamki, zamki i elementy ozdobne, takie jak wrzutnik na listy. Nad drzwiami znajduje się niepołączone z nimi naświetle, które także musiało przejść proces renowacji. 

Naświetle drzwi zewnętrznych - FHU Tokarczyk Kraków

Renowacja drzwi drewnianych w kamienicy

Kamienica, do której prowadzą drzwi, znajduje się w rejestrze zabytków. W związku z tym, prace renowacyjne musiały mieć ściśle określony zakres i cel. Należało odnowić drzwi w taki sposób, aby nie ingerować w ich funkcjonalność oraz w jak najmniejszym stopniu zmodyfikować takie szczegóły jak kolor czy kształt poszczególnych elementów.

Przebieg renowacji drzwi - FHU Tokarczyk

Już samo zdjęcie starych powłok malarskich i wyczyszczenie drewna było wyzwaniem. Ale dopiero po odsłonięciu surowego materiału mogliśmy precyzyjniej wyznaczyć etapy naszych działań. Finalnie w grę wchodziła minimalna zmiana koloru na ciemniejszy RAL8019, obustronna renowacja skrzydeł, ościeżnić i naświetla, a także zamiana klamki na mosiężną antabę. Zadbaliśmy również o odnowienie rygli, które poddaliśmy piaskowaniu i malowaniu proszkowemu.

Mosiężne antaby do drzwi wejściowych - FHU Tokarczyk

Jak odnowić stare drzwi z szybą?

Okazało się, że niektóre szyby mają rysy i pęknięcia, a inne są w bardzo dobrym stanie i nie trzeba ich usuwać. Wobec tego, musieliśmy znaleźć szklarza, który wykona identyczne, fazowane po obrzeżach szybki, co umożliwi wymianę tych wadliwych. Nowe szyby niczym nie różnią się od starych.

Szyby fazowane w drzwiach wejściowych - FHU Tokarczyk Małopolska

Renowacja drzwi drewnianych – co nas zaskoczyło?

Praca nad tymi drzwiami dawała ogromną satysfakcję przede wszystkim z dwóch powodów:

Technologia produkcji drzwi

Mieliśmy okazję zajmować się wyrobem dawnych, prawdziwych rzemieślników, szanujących surowiec i potrafiących się z nim obchodzić najlepiej, jak się da. Drewno dębowe, z którego wykonane są drzwi, było ścięte w odpowiednim momencie i dobrze wysezonowane.

Dębowe drzwi wejściowe - kolor RAL8019 - FHU Tokarczyk Kraków

Wpłynęło to na jakość materiału, co od razu zauważyliśmy – mimo swojej wiekowości, drzwi w żadnym miejscu się nie wypaczyły. To oznacza, że drewno nie pracowało w takim stopniu, jak niejednokrotnie spotykane dziś przez nas drzwi. Tak wykonane skrzydła i ościeżnice to przykład zastosowania technologii, która współcześnie jest często deprecjonowana.

Drzwi dębowe z naświetlem po renowacji - FHU Tokarczyk Kraków

Zadziwiająco dobry stan drzwi

Mimo swoich prawie 90 lat i codziennego starcia z warunkami atmosferycznymi, drzwi zachowały się w całkiem dobrym stanie. Wystawione na zmiany temperatur i wilgotności powietrza, opady, kurz z ulicy, a przede wszystkim nieustanne otwieranie i zamykanie, mogły ulec różnego rodzaju zniszczeniom.

Wrzutnik na listy mosiądz - FHU Tokarczyk Kraków

Jednak konstrukcja przetrwała, a o przywrócenie drzwi do stanu świetności zadbaliśmy my. Liczymy, że przed nimi jeszcze wiele kolejnych lat.