Drewniane okna ze szprosami w domu z bali

Ten dom wygląda jak chatka z bajki, ale bynajmniej nie jest mały. Można go nawet nazwać całkiem sporą chatą, w której ktoś z pewnością napisze swoją własną bajkę. Cieszymy się, że mogliśmy mieć swój udział w jego budowie. Na zlecenie firmy EcoDrew, w domu z bali (ale nie z Bali, hehehe), zamontowaliśmy drewniane okna ze szprosami. Od razu widać, że w środku będzie mega przytulnie!

Montaż okien w drewnianym domu - FHU Tokarczyk Nowy Sącz

Drewniane okna pasywne: piękno i energooszczędność

Właściciele tego domu z bali postawili nie tylko na piękno naturalnego surowca, ale i na energooszczędność. Drewniane okna pasywne wykonano z czterowarstwowej kantówki sosnowej, pokrytej bezbarwnym lakierem i wyposażono w pakiet 3-szybowy. Właściwości, jakie udało się uzyskać, kwalifikują je jako pasywne i są to:

 • współczynnik przenikalności cieplnej U=0,5 W/m2*K;
 • profil o grubości 92 mm;
 • przepuszczalność światła na poziomie L=70%.

Jakie korzyści zapewniają powyższe parametry w praktyce? Przede wszystkim:

 • lepsze doświetlenie pomieszczeń;
 • więcej naturalnego ciepła pochodzącego z promieni UV;
 • wyższy poziom izolacyjności cieplnej i akustycznej;
 • niższe rachunki za ogrzewanie i oświetlanie pomieszczeń.
Drewniane okna balkonowe w domu z bali - FHU Tokarczyk Kraków

Szprosy – rodzaje i właściwości

Kolejną kluczową cechą tego modelu okien Passiv 92, który wybrali przyszli mieszkańcy domu z bali, jest obecność szprosów. W tym przypadku mamy do czynienia ze szprosami wiedeńskimi. Czyli jakie i czym się różnią od pozostałych? Poznaj wszystkie rodzaje i właściwości szprosów w oknach.

Szprosy konstrukcyjne

Najstarszy rodzaj szprosów montuje się w oknach drewnianych i spotykamy je najczęściej w budynkach zabytkowych lub drewnianych domach stylizowanych na tradycyjne. Jak wskazuje nazwa, stanowią one element konstrukcyjny skrzydeł okiennych i oddzielają od siebie poszczególne szklane pola.

Szprosy wiedeńskie

Inaczej nazywamy je naklejanymi, gdyż montuje się je poprzez przytwierdzenie do płaszczyzny szyby. Natomiast pomiędzy szybami umieszcza się tzw. ślepy szpros, który oddziela od siebie szklane pola i staje się podstawą do przyklejenia właściwych dekoracyjnych szprosów.

Szprosy międzyszybowe

Szprosy wewnątrzszybowe producenci określają też mianem stałym. Montuje się je tylko pomiędzy płaszczyznami wewnątrz pakietu szybowego. Dlatego tafla szyby z obu stron pozostaje gładka.

Szprosy nakładane

Ostatni rodzaj szprosów ma zastosowanie tylko w oknach drewnianych i jest najmniej popularny. Szprosy nakładane, inaczej zwane też zawieszanymi, wyglądają jak drewniana krata z cienkich listewek, która nie jest na stałe przytwierdzona do okna. Montuje się je od zewnętrznej strony skrzydła na niewielkich zawiasach lub zaczepach, więc można je w każdej chwili usunąć.

Montaż drewnianych okien w domu z bali - FHU Tokarczyk Kraków

Drewniane okna: ze szprosami czy bez?

Osoby stojące przed wyborem stolarki okiennej często mają dylemat, czy zdecydować się na szprosy. Podsumujmy więc najważniejsze zalety i funkcje szprosów, a także ich wady i ograniczenia.

Okna drewniane ze szprosami – zalety:

 • niepowtarzalny i oryginalny wygląd;
 • idealne dla miłośników stylu klasycznego, staropolskiego, francuskiego i rustykalnego;
 • optyczne pomniejszenie dużych powierzchni okien;
 • wzmocnienie połaci szyby;
 • sprawienie wrażenia przytulności domu.

Drewniane okna ze szprosami – wady:

 • ograniczenie ilości wpadającego do wnętrza domu światła słonecznego;
 • gorsze właściwości izolacyjne (dotyczy szprosów konstrukcyjnych);
 • trudniejsze mycie okien;
 • ryzyko odkształceń spowodowanych przez zmienne warunki atmosferyczne przy nieodpowiedniej konserwacji drewna.

Co zatem wybrać? Decyzja o zakupie drewnianych okien ze szprosami powinna być poprzedzona analizą własnych potrzeb i priorytetów. Jeśli dla Ciebie ważniejsza jest spójność architektoniczna wszystkich elementów domu z bali niż wygoda mycia dużych tafli szyb, to wiesz, co wybierzesz. Jeśli remontujesz stary budynek i chcesz zachować jego dawny wygląd zamiast zamieniać go w minimalistyczny obiekt, odpowiedź także jest prosta.

Szprosy w dwuskrzydłowych oknach sosnowych - FHU Tokarczyk Kraków

Gdzie kupić drewniane okna ze szprosami?

Obecnie nie każdy zakład stolarski wykonuje drewniane okna ze szprosami. Nie w każdym też zamówisz okna ze szprosami w wybranym przez siebie rodzaju. Oprócz oferty poszczególnych zakładów produkcyjnych warto też mieć na uwadze wykorzystywane przez nie technologie i standardy, stosowane okucia czy opinie o ich produktach. Dlatego u nas możesz porównać ceny i właściwości okien od kilku renomowanych zakładów stolarskich, z którymi współpracujemy.

Okna podwójne ze szprosami do domu z bali drewnianych - FHU Tokarczyk Małopolska

Drewniane okna ze szprosami: cena

Szprosy to dodatkowy element dekoracyjny, do którego wykonania i montażu potrzebna jest określona ilość surowca i dodatkowych akcesoriów. Drewniane okna ze szprosami są więc nieco droższe, ale o ostatecznej cenie decyduje wiele parametrów. Najlepiej jest zgłosić się po indywidualną, bezpłatną wycenę i uzyskać wszystkie potrzebne informacje poniżej.