Metamorfoza domku letniskowego: wymiana okien i dobudowa balkonu

Czasem coś, co przez lata miało być przede wszystkim piękne, traci swoją funkcjonalność. Wtedy estetyka schodzi na drugi plan i trzeba pomyśleć o poprawie użyteczności danej rzeczy oraz zadbać o jej wytrzymałość w przyszłości. Nasza klientka oprócz wymiany okien, zdecydowała się na dobudowę balkonu. W ten sposób dokonała się prawdziwa metamorfoza domku letniskowego.

Montaż drewnianego balkonu - metamorfoza domku letniskowego - FHU Tokarczyk Małopolska

Demontaż starych okien drewnianych

Małe trapezowe okno na poddaszu domku wakacyjnego uzupełnione okiennicą, z pewnością doskonale wpisywało się w klimat podhalańskiej architektury. Drewniane listewki elewacji, otaczające otwór, plus ozdobna aplikacja nad oknem dopełniały sielskiej atmosfery. 


Jednak sielskość i przytulność można zapewnić też w inny sposób, a do tego zagwarantować możliwość podziwiania górskiego krajobrazu w maksymalnym dostępnym wymiarze. Dlatego wystarczy zdemontować okno wraz ze ścianką, a w ich miejsce wstawić zespół okien o doskonałych parametrach izolacyjnych. 

Powiększenie okna w domu letniskowym - FHU Tokarczyk Kraków

Montaż nowych okien drewnianych

Wyposażyliśmy domek letniskowy w okna zajmujące całą ścianę. Złożyły się na nie 3 trójkątne stałe szklenia oraz drzwi balkonowe po środku. Skoro już zainstalowaliśmy drzwi, to brakowało tylko balkonu, na który można by wyjść, aby zaczerpnąć rześkiego beskidzkiego powietrza.

Widok z balkonu - metamorfoza domku letniskowego - FHU Tokarczyk Małopolska

Sosnowe okna o profilu Classic mają grubość 68 mm i wygląd najbardziej zbliżony do tradycyjnych okien drewnianych, produkowanych przez stolarzy rzemieślników od lat. Ich konstrukcja opiera się o kantówkę klejoną trójwarstwowo. Produkt jest niezwykle trwały i tworzony z troską o długim okresie bezawaryjnego i komfortowego użytkowania.

Drewniane okna sosnowe w domku letniskowym - FHU Tokarczyk Kraków

Kolor okien wybraliśmy nieprzypadkowo. Nie jest on dopasowany 1:1 do istniejącej stolarki na parterze oraz do elementów elewacji, jednak jasna barwa drewna jest najbardziej uniwersalna i może być doskonałą bazą do harmonijnego zestawienia jej z pozostałymi elementami w kolejnych etapach remontu. Jednym z takim elementów jest właśnie balkon, którego wcześniej oczywiście nie było.

Żebrowana balustrada drewnianego balkonu - FHU Tokarczyk Kraków

Metamorfoza domku letniskowego: dobudowa balkonu do istniejącego budynku

Podczas projektowania balkonu dla naszej klientki, wzięliśmy pod uwagę 3 najważniejsze kryteria:

  • bezpieczeństwo i stabilność konstrukcji,
  • solidność materiału i wykonania,
  • wygląd i dopasowanie do aktualnej aranżacji zewnętrznej budynku.
Montaż okien i dobudowa balkonu w ramach metamorfozy domku letniskowego - FHU Tokarczyk Kraków

Drewno modrzewia polskiego jest podatne na obróbkę, a jednocześnie wytrzymałe. W związku z tym, odpowiednio zabezpieczone impregnatem, gwarantuje trwałość konstrukcji i wykończenia przez wiele lat. Wszystkie elementy balkonu pokryliśmy bezbarwnym olejem, którego zadaniem jest ochrona przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych. Należą do nich zmiany temperatury i wilgotności powietrza oraz opady deszczu i śniegu.

Drewniana balustrada - FHU Tokarczyk Małopolska

Ponadto olej wnika głęboko w strukturę drewna i pozwala wydobyć wszystkie tajemnice jego piękna. Podłogę balkonu stanowią nafrezowane deski, a balustrada to skośne listewki, które schodzą się na środku i łączą pionowym słupkiem. Natomiast kolor balkonu jest bardzo zbliżony do barwy nowych okien, a liczne sęki to zdecydowanie wartość dodana do designu drewnianego domku.

Frezowane deski na taras - FHU Tokarczyk Kraków

Aktualizacja: Modernizacja balustrady

Czy może być jeszcze lepiej? Czasem dopiero kilka lub nawet kilkanaście miesięcy użytkowania pozwala nam zorientować się, co sprawdza się idealnie, a co można by udoskonalić. Nasza klienta zrezygnowała z drewnianych poprzeczek, które częściowo zasłaniały jej bajeczny widok z okna i poprosiła nas o dokonanie modernizacji przedniej części balustrady. Unowocześniona barierka to teraz dwie gładkie szklane tafle.

Szklenie balustrady w drewnianym domu - FHU Tokarczyk Kraków

Poszukujesz drewnianych okien lub usług stolarskich i chcesz poznać naszą ofertę? Kliknij tutaj i skontaktuj się z nami poprzez formularz.

Dobudowa drewnianego balkonu - FHU Tokarczyk Kraków

Obejrzyj nasze realizacje z drewnem w roli głównej: