Renowacja drzwi drewnianych wejściowych
Zmienność temperatury i wilgotności powietrza, opady deszczu, śniegu i gradu oraz promienie słoneczne nie pozostają bez wpływu na powłoki, którymi są pokrywane drzwi zewnętrzne. Na szczęście, nawet w przypadku skrzydeł i ościeżnic, które nie są systematycznie konserwowane, można sprawić, że znów będą wyglądać jak nowe. Renowacja drzwi drewnianych wejściowych, przeprowadzona u przesympatycznych właścicieli, pozwoliła uratować mahoniowe drewno i zabezpieczyć jego piękno na kolejne lata. Sprawdźcie efekty!
Kiedy drzwi drewniane wejściowe wymagają renowacji?
Najczęściej decydujemy się na renowację drzwi, gdy zaczyna nam przeszkadzać ich stan wizualny. Zniszczona powłoka malarska nie chroni już drewna, które staje się coraz bardziej narażone na dalszą dewastację. Często mamy też do czynienia z defektami poszczególnych elementów drzwi, otarciami i rysami czy śladami po uderzeniach.
Do tego wszystkiego dochodzą wadliwie działające okucia – zacinający się zamek, rdzewiejące zawiasy, wyeksploatowana klamka czy niekompletne elementy dekoracyjne. Sygnałem alarmowym staje się sytuacja, gdy stan techniczny drzwi zagraża nie tylko komfortowi użytkowania, ale też bezpieczeństwu mieszkańców.
Jak odnowić stare drzwi drewniane?
Istnieje kilka sposobów na odnowienie starych drzwi. Jednak w przypadku drzwi zewnętrznych główne możliwości są dwie:
- renowacja, czyli przywrócenie drzwi do pierwotnego stanu, z zachowaniem ich fasonu i oryginalnego koloru;
- metamorfoza – wprowadzenie modyfikacji w wyglądzie, a często też sposobie użytkowania drzwi.
Nasi klienci zapragnęli, aby ich drzwi wejściowe, w czasach świetności doskonale pasujące do stylistyki domu, odzyskały dawny wygląd. Renowacja futryny drewnianej i skrzydła to proces, który obejmował następujące etapy:
- zabezpieczenie ścian – zawsze dbamy o to, żeby nasza praca nie pozostawiła po sobie żadnych śladów, prócz olśniewających efektów;
- przygotowanie drzwi – usunięcie starego silikonu z obrzeży płycin, demontaż klamki i zamków;
- czyszczenie drzwi – ściągnięcie dawnych powłok malarskich, aby dostać się do “nagiego” drewna;
- impregnacja skrzydła i ościeżnicy preparatem, który ochroni je przed czynnikami zewnętrznymi na wiele lat;
- pokrycie drzwi kolorem – dwukrotne lakierowanie przemysłową farbą Tecnos, dedykowaną powierzchniom drewnianym wystawionym na działanie promieni UV oraz częstych zmian wilgotności i temperatury powietrza. Nasi klienci wybrali kolor 8017 z palety RAL, czyli czekoladowy brąz, nieco ciemniejszy od wyblakłego już zastanego odcienia brązu;
- wymiana klamki – właściciele domu postawili na taki sam model klamki. Zdecydowali się na London marki Hoppe na szerokim szyldzie. Jedyną zmianą był kolor – ze złotego na srebrny;
- wymiana uszczelek w ościeżnicy i skrzydle oraz regulacja drzwi – niezbędna po zawieszeniu skrzydła, aby drzwi działały prawidłowo.
Czy opłaca się odnawiać stare drzwi?
Jeśli zastanawiasz się, jakie korzyści niesie za sobą odnowienie drzwi, weź pod uwagę jej następujące zalety:
1. Renowacja drzwi drewnianych jest tańsza niż wymiana
Względy ekonomiczne są dla wielu najważniejsze i decydujące. Renowacja drewnianych drzwi jest najczęściej znacznie tańsza niż wymiana na nowe. Oczywiście, wiele zależy od ich stanu technicznego i wizualnego oraz związanego z tym zakresu koniecznych do wykonania prac. Najlepiej skorzystać z opcji bezpłatnej wyceny i przekonać się, która opcja w naszym przypadku wypada korzystniej.
2. Zamiast kupować nowe, dajesz drzwiom drugie życie
Już co piąty Polak uważa, że warto zrezygnować z zakupu nowych rzeczy, jeśli jest taka możliwość. Ograniczenie nadmiernej konsumpcji świadczy o proekologicznej postawie. Z pewnością nie jest to tylko wyraz obecnej mody na “zero waste”, ale przede wszystkim świadomość wpływu naszych codziennych decyzji na stan środowiska.
3. Mniejszy zakres prac = szybko i wygodnie
Renowacja drzwi jest zabiegiem mniej inwazyjnym niż wymiana. Nie trzeba demontować futryny, a po wstawieniu nowej dokonywać obróbki i często malowania szpalet. Mniejszy zakres prac to mniej rąk potrzebnych do ich wykonania i krótszy czas realizacji.
4. Vintage jest w modzie
Ostateczny wygląd drzwi zależy wyłącznie od Ciebie, możesz więc nadać im zupełnie inny kolor lub zdecydować się np. na antabę zamiast tradycyjnej klamki. Możesz też przywrócić drzwiom oryginalny wygląd i zachować ich niepowtarzalny design, eksponując wszystkie cechy ówczesnej mody.
5. Dom to coś więcej niż budynek
Jedni lubią zmiany i podążanie za trendami, inni wolą otaczać się przedmiotami, z którymi wiążą ich szczególne wspomnienia. Być może drzwi wejściowe wykonał ktoś z najbliższej rodziny, a może do tych drzwi po raz pierwszy zapukał ktoś szczególnie dla nas ważny? Względy sentymentalne bywają bezcenne i my je szanujemy.
Renowacja drzwi drewnianych wejściowych z FHU Tokarczyk: dlaczego warto?
Nasza firma ma doświadczenie zarówno w renowacji drewnianych okien, jak i drzwi oraz innych elementów wystroju i wyposażenia wnętrz. Oferujemy odnawianie drzwi fornirowanych i z litego drewna, renowację drzwi z szybą i bez czy też restaurację okien i drzwi zabytkowych. Renowacja drzwi u stolarza to pewność wykonania usługi zgodnie ze sztuką i poszanowaniem surowca.